Oxygen gas generated by the decomposition of potassium chlorate is collected over water. The volume of oxygen collected at 24oC and atmospheric pressure of 760 mmHg is 128mL. Calculate the mass of oxygen gas obtained. The vapour pressure of the water vapour at 24oC is 22.4 mmHg.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.36 g
b
1.52 g
c
0.163 g
d
1.63 g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the total pressure and the vapour pressure of water we can calculate the partial pressure of O2.PO2=PT−PH2O =760−22.4 =737.6mmHgFrom the ideal gas equation we writem=PVMRT=(0.974atm)(0.128L)(32.0g/mol)(0.0821Latm/Kmol)(273+24)K=0.163g