Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

PCℓ5(g)  at an initial pressure of 1 atm is placed in a closed vessel containing chlorine at a pressure of 0.2 atm. If PCℓ5  dissociates to the extent of 20%, then the equillibrium constant Kp value is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.2 atm

b

0.3atm

c

0.1atm

d

0.4atm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

PCℓ5(g)⇌PCℓ3(g)+Cℓ2(g) A) Partial pressure of PCℓ5=1−20100=0.8 atm B) Partial pressure of PCℓ3=20100=0.2   atm C) Partial pressure of Cℓ2=0.2+0.2 =0.4   atm D) KP  for dissociation of PCℓ5=PPCℓ3×PCℓ2PPCℓ5=0.2×0.40.8=0.1  atm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring