In a particular experiment, 24.8 g of phosphorus, P4, reacted with excess oxygen to form tetraphosphorusdecoxide, P4O10, in 80% yield. In a second step reaction with water, a 90% yield of H3PO4 was obtained. What mass (in g) of H3PO4 was obtained? (Atomic mass of P = 31u)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0056.45.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
w(H3PO4)=n(H3PO4)×98=24.831×4×4×0.8×0.9×98=56.45 g