Percentage of Se (atomic mass = 78.4) in peroxidase anhydrase enzyme is 0.5% by mass, then minimum molecular mass of peroxidase anhydrase enzyme is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.576 × 104
b
1.576 × 103
c
15.76
d
2.136 × 104
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The enzyme must contain at least one atom of Se∵ 0.5 g of ‘Se’ is present in 100g of enzyme,∴ 78.4 g of 'Se' is present in ---(g) of enzyme, molar mass = 100 × 78.40.5 = 1.576 × 104 g