Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The pH of a buffer solution is 4.745. When 0.044 mole of Ba(OH)2 is added to 1 lit. of the buffer, the pH changes to 4.756. Then the buffer capacity is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4

b

0.25

c

0.5

d

8

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

0.044 mol of Ba(OH)2 = 0.044 x 2 mol of OH-When 0.088 mol of OH- is added, change in PH                                                 = (4.756 - 4.745)                                                 = 0.011 Conversely,0.011 change of PH occurs when moles of OH- added = 0.088 mol1 change of PH occurs when moles of OH- added =0.0880.011×1=8mol
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The pH of a buffer solution is 4.745. When 0.044 mole of Ba(OH)2 is added to 1 lit. of the buffer, the pH changes to 4.756. Then the buffer capacity is