Photosynthesis is a process by which light energy gets funnelled into creating chemical potential for generation of proton gradients across membranes. Suppose photosynthesis is only 0.5% efficient in creating such gradients, calculate how many moles of photons will be required such that λhc=643×1017J−1 to create a pH gradient (per mole) as shown below across a cellular membrane under ambient temperature of 300 K?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=xNAhυx = number of moles of photonsΔG=−nFEcellEcell=0.059p2H−p1HΔG=96500×0.059×2E=n hcλx×364×1017×0.5100=113876.023×1023x=11387×100×64×10176.023×1023×3×0.5=80665×10171023=8.0665