A piece of aluminium foil measuring 10.25 cm × 5.50 cm × 0.600 mm is dissolved in excess of HCl (aq). Density of foil is2.70 g/cm3. Thus, gaseous product formed is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.51 mol
b
1.52 mol
c
1.01 mol
d
3.00 mol
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2Al+6HCl⟶2AlCl3+3H2(g)2 mol 3 mol Volume of foil =10.25cm×5.50cm×0.60010cm= 3.3825 cm3Density :2.70 g/cm3∴ Mass of Al=3.3825×2.70=9.13275g Moles of Al=9.1327527=0.32825molH2 formed =1.5 times of Al reacted =1.5×0.33825=0.51mol