Plot of log (x/m) against log P is a straight line inclined at an angle of450 When the pressure is 0.5 atm and Freundlich parameter k is 10, the amount of soluteadsorbed per gram of adsorbent will be (log 5 : 0.6990):
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 g
b
2 g
c
3 g
d
5 g
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Freundlich adsorption isotherm:logxm=logk+1nlogPWhen log (xlm) is plotted against Log P, we get straight line of slope (lln) and intercept (log k).1n=tan45∘=1logk=log10=1xm=k(P)1/n=10(0.5)1=5