Potassium chlorate is prepared by the electrolysis of KCl in basic solution 6OH−+Cl−→ClO3−+3H2O+6e−. If only 60% of the current is utilized in the reaction, the time (rounded to the nearest hour) required to produce 10g of KClO3 using a current of 2 A is______(Given : F=96,500 C mol−1; molar mass of KClO3=122 g mol−1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 11.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
6OH−+Cl−→ClO3−+3H2O+6e−For 6×96500C→122gKClO3Q →10gKClO3Q=579×104122=47459 Actural current used (i) =0.6×2=1.2Q=i×t⇒474591.2=t ⇒t=39549.2sect=11 hours