Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the presence of excess of anhydrous SrCl2 , the amount of water taken up is governed by Kp=1012 atm−4  for the following reaction at 273 K SrCl2.2H2O(s)+4H2O(g)⇌SrCl2.6H2O(s) What is equilibrium vapour pressure (in torr) of water in a closed vessel that contains  SrCl2.2H2O(s)  ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.001 torr

b

103 torr

c

0.76 torr

d

1.31 torr

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

KP=1PH2O(g)4 ⇒PH2O(g)=(1KP)1/4 ⇒(10−12)1/4=10−3  atm ∴ KP=10−3×760=0.76  torr
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring