The pressure exerted by 1 mol of CO2 at 273 K is 34.98 atm. Assuming that volume occupied by CO2 molecules is negligible, the value of van der Waals' constant for attraction of CO2 gas is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.59.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P+aV2[V−b]=RT∴P+aV2V=RT or V2P−RTV+a=0V=+RT±R2T2−4Pa2PSince, V is constant at given P and T, V can have only one value or discriminant = 0.∴ R2T2=4Pa or a=R2T24P=(0.0821)2×(273)24×34.98=3.59 dm6 atm mol−2