The pressure exerted by 2.0 mol of a van der Waal gas (a = 366 k Pa dm6mol–2 and b = 0.05 dm3mol–1) at T= 300 K and V=12.1dm3 is (use R = 8.32 kPa dm3 K–1 mol–1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
395.0kPa
b
406.0kPa
c
420.1kPa
d
435.6kPa
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P+an2V2(V-nb)=nRTSubstituting the given values and simplifying(P+9.99)(12)=2×8.314×300J=4988.4P = 406.0kPa