Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Pressure exerted by 1 mole of methane in a 0.25 litre container at 300K using Vander Waal's equation (given a  =2.253atml2mol−2,b=0.0428litmol−1 is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

82.82 atm

b

152.51 atm

c

190.52 atm

d

70.52 arm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

P+n2aV2(V−nb)=nRTP+2.2530.25×0.25(0.25−0.0428)=0.0821×300 or (P+36.048)(0.2072)=24.63⇒P+36.048=118.87⇒P=82.82atm.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring