Pressure exerted by 1 mole of methane in a 0.25 litre container at 300 K using van der Waals' equation (given a = 2.253 atm L2 mol-2, b= 0.0428 L mol-1) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
Pressure exerted by 1 mole of methane in a 0.25 litre container at 300 K using van der Waals' equation (given a = 2.253 atm L2 mol-2, b= 0.0428 L mol-1) is