The pressure of the gas decreases from 380 mm of Hg to 190 mm of Hg. When 50 gm of sample of activated charcoal was kept in a flask of 1 lit capacity at T k. The volume of gas adsorbed per gram of charcoal at 190 mm of Hg at same T k is ----------------ml
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n = pvRTnumber of moles adsorbed = n1 - n2 = 1RT380760-190760=0.25RTVadsorbed = nadsorbedRTp(atm)=0.25RT×RT190760=1litVadsorbed per gram of char coal = 150 = 0.02 lit = 0.02×1000 =20 ml