In the process (in aq medium), initially there are 2 mole I2 & 2 mole I- . But at equilibrium, due to addition of AgNO3(aq), 1.75 mole yellow ppt is obtained. KC for the process is (Vflask=1 dm3) nearly
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial moles of I2 = 2Initial moles of I - = 2Volume of the vessel = 1 litreYellow ppt formed by the addition of AgNO3 is AgINumber moles of AgI precepitated at equilibrium = 1.75number of moles of I- at equilibrium = 1.75Number of moles of I- reacted = (2 -1.75) = 0.25According to stoichiometry1 mole of I2 reacts with 1 mole of I-x mole of I2 reacts with 0.25 moles of I-Similarly moles of formed due to the reaction of 0.25 moles each of I2 & I- will 0.25