A proton moving with 25% of the velocity of light is having a mass of 1.6 × 10-24g. What is the de Broglie wavelength associated with the proton?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.25 x 10-13 cm
b
5.52 X 10-13 cm
c
4. 15 x 10-12 cm
d
3.5 x 10-13 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=1.6×10−24gV=3×1010 cm sec-1 ×25100=0.75×1010cm sec -1The de Broglie wavelength associated with the proton is =6.626×10−27 ergsec1.6×10−24×0.75×1010=5.52×10−13 cm