A quantity of gas is collected in a graduated tube over the mercury. The volume of gas at l8°C is 50.0 mL and the level of mercury in the tube is 100 mm above the outside mercury level. The barometer reads 750 torr. Hence, volume at STP is approximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
22 mL
b
40 mL
c
20 mL
d
44 mL
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Under given condition, pressure = 750 - 100 = 650 Torrp1V1T1=p2V2T2,650×50291=760×V2273 ∴ V2=40.1mL
A quantity of gas is collected in a graduated tube over the mercury. The volume of gas at l8°C is 50.0 mL and the level of mercury in the tube is 100 mm above the outside mercury level. The barometer reads 750 torr. Hence, volume at STP is approximately