A radiation of wavelength λ illuminates a metal and ejects photoelectrons of maximum kinetic energy of 1 eV. Another radition of wavelength λ/3, ejects photoelectrons of maximum kinetic energy of 4eV. What will be the work function of metal ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 eV
b
2 eV
c
0.5 eV
d
3 eV
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
hv = w + KEgiven ... (1)given ... (2)3+3w = 4+w2w = 1w = 1.5work function = 0.5 eV
A radiation of wavelength λ illuminates a metal and ejects photoelectrons of maximum kinetic energy of 1 eV. Another radition of wavelength λ/3, ejects photoelectrons of maximum kinetic energy of 4eV. What will be the work function of metal ?