The radius of water molecule having density 1g mL-1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.925 Ao
b
73.46 Ao
c
19.25 Ao
d
7.346 Ao
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
.Volume of 1gm water molecules= 1cm3Volume of 181 mole of water= 10−6m3181 mole of water= 6.023×1023×181 molecules of waterVolume of 181×6.023×1023 molecules= 10−6m3Hence, Volume of one water molecule= 0.2988×10−28m3Let. the radius of water molecule be r0.2988×10−28=34×π×r3⇒ r=0.1925 nm=1.925A˚