The rate constant of a first order reaction is 3×10−6 per second. If the initial concentration is 0.10 M, the initial rate of reaction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3×10−5 Ms−1
b
3×10−6 Ms−1
c
3×10−8 Ms−1
d
3×10−7 Ms−1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given: Rate constant of the first order reaction (K)=3×10−6 per sec and initial concentration [A]=0.10 M. We know that initial rate r=K[A]=3×10−6×0.10=3×10−7 Ms−1.