For the reaction 2A + B + C→ Products. Rate = K[A][B],and K = 5×10-6 mol-1L1min-1. The initial molar concentrations of A,B,C are respectively 0.1,0.2 and 0.4mol/lit.What is rate after 0.04 mol/lit of reactant ‘A’ has reacted?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10-7 mole/lit/min
b
5.4×10-8 mole/lit/min
c
5.4×10-9 mole/lit/min
d
21.6×10-9 mole/lit/min
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the stoichiometry of the reaction 0.02 mole/ lit of B is reacted when 0.04 mole/lit of A reacts.Concentration of each reactant after 0.04 mole/ lit of A reacts:[A] = 0.1 - 0.04 = 0.06 mole/lit[B] = 0.2 - 0.02 = 0.18 mole/litRate = K[A][B] = 5×10-6 ×[0.06]×[0.18] = 5.4 ×10-8 mole/lit/minRate is independent of [C] as it is not appearing in rate law.