The reaction, A→B follows first order kinetics. Initial concentration of ‘A’ is 32 M. Concentration of ‘A’ after 400 minutes will be (Half life period of the reaction =100 minutes)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 M
b
1 M
c
0.5 M
d
0.25 M
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Amount left,(a-x)=Initial amounta2n; n=number of half lives; n=400100=4; (a-x)=3224=2 M;