The reaction, A→B follows first order kinetics. Initial concentration of ‘A’ is 8M. Rate of the reaction after 300 minutes will be (Half life period of the reaction =100 minutes)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a first order reaction; K=0.693t12=0.693100min-1; Amount left,(a-x)=Initial amounta2n; n=number of half lives; n=300100=3; (a-x)=823=1 M; After 300 minutes, rate=K(a-x)1; rate=0.693100(1) rate=6.93×10-3mol lit-1min-1
The reaction, A→B follows first order kinetics. Initial concentration of ‘A’ is 8M. Rate of the reaction after 300 minutes will be (Half life period of the reaction =100 minutes)