Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the reaction C(s) + CO2(g) ⇋ 2CO(g) the following amounts of substances were formed in 0.2 litre flask at equilibrium: C = 0.1 mole, CO = 0.05 mole and CO2=0.1 mole, CO = 0.05 mole and CO2=0.06 mole. The equilibrium constant is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.208

b

4.10

c

0.30

d

0.416

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

K=CO2CO2 = 0.050.220.060.2K = 0.208
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring