In the reaction, CaCO3s⇌CaOs+CO2g, 50 grams of CaCO3 is allowed to dissociate in 22.4 lit vessel at 8190c. If 50% of CaCO3 is left at equilibrium, active masses of CaCO3,CaO and CO2 at equilibrium respectively are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given T = (819 + 273) K50% of calcium carbonate dissociated at equilibrium At equilibrium, solid=CaCO3=CaO=1;At equilibrium, nCO2=0.25, Vvessel=22.4 lit ;