For the reaction,2FeNO33+3Na2CO3→Fe2CO33+6NaNO3Initially 2.5 mole of Fe(No3)2 and 3.6 mole of Na2CO3 are taken. If 6.3 mole of NaNO3 is obtained then % yield of given reaction is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50
b
84
c
87.5
d
100
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2FeNO33+3Na2CO3→Fe2CO33+6NaNO3 mole 2.5 3.6 mole/ stoichiometric coefficient 2.52=1.25 3.63=1.2Limiting reagent is Na2CO3So moles of NaNO3 formed = 3.6 x 2 = 7.2% yield = Experimental yield ×100Calculated yield % yield = 6.37.2×100=87.5