A reaction that is of the first order with respect to reactant A has a rate constant 6 min−1. If we start with [A]=0.5 mol L−1, when would [A] reach the value 0.05 mol L−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.384 min
b
0.15 min
c
3 min
d
3.84 min
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that for first order kinetics k=2.303tlogaa−x(a−x)=0.05 mol L−1, 6=2.303tlog0.50.05 t=2.3036log0.50.05=2.3036=0.384min