A reaction is found to be second order w.r.t. one of the reactants & has rate constant of 0.5 mol-1dm3 min-1. If initial concentration is 0.2 mol dm-3 then what will be the t1/2 of reaction?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In general t1/2 of reaction ∝1a0n-1For a second order reaction, t1/2=1 Ka0n-1=1 Ka0=10.5×0.2=10 min