For the reaction,H2(g)+I2(g)⇌2HI(g);KC=57.0 at 700 K. The molar concentration of H2 =0.10M,I2 =0.20M and [HI] =0.40M. Calculate the reaction quotient, QC of the reaction.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10.0
b
7 .0
c
8.0
d
12.0
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Consider the gaseous reaction of H2 with I2. H2(g)+I2(g)⇌2HI(g) ; KC=57.0 at 700 KQC=[HI] 2H2 I2 =(0.40)2(0.10)×(0.20)=8.0