For the reaction H2(g)+12O2(g)→ H2O(l), the following information is given at 300 K ΔH°=−285 kJmol−1, S°(H2O(l))=70 JK−1mol−1, S°(O2(g))=204 JK−1mol−1&S°(H2(g))=130 JK−1mol−1ΔSuniverse°for the reaction is _____ JK−1mol−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.