For the reaction at 273 K, NO(g)+O3( g)⟶NO2( g)+O2( g)It is observed that the pressure of NO(g) falls from 700 mm Hg to 500 mm Hg in 250 s. Calculate the average rate of reaction in a × 10-3 atm s-1. The value of a is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.053.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
NO(g)+O3( g)⟶NO2( g)+O2( g) Average rate = Change of pressure Change of time =ΔPΔt=700-500250=200250=200760×250atms-1=1.053×10-3 atm s-1