For a reaction M2O(s)→2M(s)+1/2O2(g) ΔH=30kJmol−1 and ΔS=0.07kJK−1mol−1 at 1 atm. Calculate up to which temperature, the reaction would not be spontaneous?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 428.57 K.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given for the changeΔH=30×103Jmol−1ΔS=70JK−1mol−1For a nonspontaneous reactionΔG=+veSince ΔG=ΔH−TΔS∴ ΔH−TΔS should be +ve or ΔH>TΔS or T<ΔHΔS<30×10370T<428.57K.