A reaction occurs between 3 moles of H2 and 1.5 moles of O2 to give some amount of H2O. The limiting reagent in this reaction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
H2 and O2 both
b
O2
c
H2
d
Neither of them
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H2+12O2 → H2OInitial mol ratio of H2 / O2 = 2:1Mol ratio required in the reaction = 3/1.5 = 2:1Since the mol ratio is same, so none is the limiting reagent