. This reaction is performed in a 1 lit vessel. Equilibrium is established when 0.5 mole of benzene is present at certain temperature. If equilibrium constant is 4 lit2 mole-2 . The total number of moles of the substances present at equilibrium.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vvessel = 1 litKC = 4M-1no. of moles at equilirium = = 0.5 + 0.5 = 1