For the reaction in the plant cells6CO2(g)+12H2O(l)→C6H12O6(s)+6O2(g)+6H2O(l) ΔrG∘=3000kJ/molATP→ADP+PO43− ΔrG∘=−30kJ/mol Glucose is stored in the plant cell as starch, (C6H10O5)n. To produce 162 g of starch, how many moles of ATP are minimum required?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 mol
b
10 mol
c
20 mol
d
200 mol
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molecular weight of starch - 162 n∴Moles of C6H12O6 to be produced - 1 mol∴ Moles of ATP required =300030=100mol