For the real gases reaction 2COg+O2g →2CO2g; ∆H=-560 kJ. In a 10 litre rigid vessel at 500 K, the initial pressure is 70 bar and after the reaction it becomes 40 bar. The change in internal energy is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-557 kJ
b
-530 kJ
c
-563 kJ
d
None of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At constant volume ∆H=∆U+V∆P-560=∆U+10 × -30× 0.1 ; ∆U = -530 kJ1 lit - bar = 0.1 kJ