Rearrange the following (I to IV) in the order of increasing masses:(I) 0.5 mole of O3. (II) 0.5 gm atom of oxygen(III) 3.011x1023 molecules of O2, (IV) 5.6 litre of CO, at 1 atm and 273 K
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
II
b
II
c
IV
d
I
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(I) 0.5 mole O3 = 24 g O3;(II) 0.5 g atom of oxygen = 8 g(III) 3.011×10236.022×1023×32=16gO2(IV)5.622.4×44gCO2=11gCO2