Relative decrease in vapour pressure of an aqueous solution containing 2 moles [Cu(NH3)3Cl]Cl in 3 mol H2O is 12. When the given solution reacts with excess of AgNO3 solution the number of moles of AgCl produced is.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 mol AgCl
b
0.25 mol AgCl
c
2 mol AgCl
d
0.40 mol AgCl
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let degree of ionisation of the complex, [Cu(NH3)3Cl]Cl be α [Cu(NH3)3Cl]Cl⇌[Cu(NH3)Cl]++Cl−i=1+αΔppo=n1(1+α)n1(1+α)+n2=2(1+α)2(1+α)+3=12α=0.5Total Cl− produced 2α=2×12=1 mole ∴ 1 mole of AgCl is produced.
Relative decrease in vapour pressure of an aqueous solution containing 2 moles [Cu(NH3)3Cl]Cl in 3 mol H2O is 12. When the given solution reacts with excess of AgNO3 solution the number of moles of AgCl produced is.