The relative humidity on a day, when partial pressure of water vapour is 0.012×105 Pa at 12°C is ___? ( vapour pressure of water at12°C is 0.016×105 Pa )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
70%
b
40%
c
75%
d
25%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Partial pressure of water vapour,Pw=0.012×105Pa Vapour pressure of water P=0.016×105 PaThe relative humidity at a given temperature is given by,= Partial pressureof water vapour Vapour pressureof water =0.012×1050.016×105=0.75 or 75%