Resistance of a conductivity cell filled with a solution of an electrolyte of concentration 0.1 M is 100 Ω. The conductivity of this solution is 1.29 S m-1. Resistance of the same cell when filled with 0.02 M of the same solution is 520 Ω. The molar conductivity of 0.02 M solution of the electrolyte will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
124×10−4 S m2 mol−1
b
1240×10−4 S m2 mol−1
c
1.24×10−4 S m2 mol−1
d
12.4×10−4 S m2 mol−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
C=0.1 M,R=100 ohmκ=1.29 ohm−1 m−1∵ κ=1R×la∴ la=κ.R=1.29×100 ohmC=0.02 M, R = 520κ=1R×la=1520×129=0.248 ohm−1 m−1κ decreases with dilution∴ C=0.02 Also Λ=κ×1M(in m/L)=κ×1M×10−3(m/m3)=0.248×10.02×10−3=12.4×10−3 S m2 mol−1=124×10−4 S m2 mol−1