In the reversible reaction A+B⇌ C + D, the concentration of each C and D at equilibrium was 0.8 mole/litre, then the equilibrium constant KC will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.4
b
0.64
c
1.6
d
16.0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Suppose 1 mole of A and B is each taken, then 0.8 mole/litre of C and D each formed remaining concentration of A and B will be (1 - 0.8) = 0.2 mole/litre.KC = C DA B = 0.8 × 0.80.2 × 0.2=16