Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A sample of ammonia phosphate, (NH4)3PO4 contains 6.36 moles of H-atoms. The number of moles of O-atom in the sample is (Atomic mass of N = 14.04,H = 1, P = 3 1 and O = 16)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.265

b

0.795

c

2.12

d

4.14

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

∴12 moles of H-atoms =1 mole of NH43PO4∴ 1 mole of H-atom =112 mole of NH43PO4∴6.36 moles of H-atom =112×6.36                                          =6.3612 mole of NH43PO41 mole of NH43PO4=4 moles of oxygen  So, 6.3612 mole of NH43PO4=4×6.3612=2.12 mol
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring