A sample of calcium carbonate (CaCO3) has the following percentage composition : Ca = 40%, C : 12%, O = 48%. If the law of constant proportions is true, then the weight of calcium in 4 g of a sample of calcium carbonate obtained from another source will be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.016 g
b
0.16 g
c
1.6 g
d
16 g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molecular weight of CaCO3 = 100 gm 100 gm of sample contains = 40 gm of Ca4 gm of sample contains = ?= 4×40100 = 1.6 gm