A sample of liquid H2O of mass 18.0 g is injected into an evacuated 7.6 L flask maintained at 27.0oC. lf vapoure pressure of H2O at 27oC is 24.63 mm Hg. What weight percentage of the water will be vapourised when the system comes to equilibrium? Assume water vapours behaves as an ideal gas. The volume occupied by the liquid water is negligible compared to the volume of the container:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 %
b
10 %
c
18 %
d
20 %
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial wt. of H2O(l)=18gnH2O(g)=24.63760×7.60.0821×300⇒0.01 % wt. of H2O vaporised =0.01×1818×100⇒ 1%