A sample of unknown liquid introduced into a container having volume 250cm3 and vapourised.The weight of the container increased 1.34 g.If pressure in the vessel is 770 mm Hg and temperature is 340 K, calculate the molar mass of the liquid.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 147.7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let molar mass of liquid = M.wt.of liquid =1.34 g.∴ no of mol of liquid= wt. mol wt .=1.34gM;P=770mm×1atm760mm=7776atm;V=250cm3×1L1000cm3=0.25L;R=0.0821LatmK−mol−,T=340KPV=WMRT (gas equation)∴M=1.34g×0.0821LatmK−mol−×340K×7677atm×0.25L=147.7gmol−