A second order reaction requires 70 min to change the concentration of reactants from 0.08 M to 0.01 M. The time required to become 0.04 M = 2x min. Find the value of x.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For second order reaction:[R]initial =0.08,M;[R]final =0.01Mx=0.08−0.01=0.07M∴(a−x)=0.08−0.07=0.01Mk2=1t⋅xa(a−x) =170min×0.07M0.08M×0.01M . . .(i)Now, time required to become concentration : 0.04 M.i.e., x = 0.04 Mk2=1t×0.04M0.08M×(0.08−0.04)M . . . (ii)From Eqs. (i) and (ii) 0.0770×0.08×0.01=0.04t×0.08×0.04t=10min=2xmin∴x=5min