Silver oxide (Ag2O) decomposes at temperature 300°C yielding metallic silver and oxygen gas. A 1.60 g sample of impure silver oxide Yields 0.104 g of oxygen gas. What is the percent by mass of the silver oxide in the sample ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.9
b
47.725
c
94.25
d
88.2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let mass of Ag2O = x gAg2O⟶ 2Ag+12O2232g 12×32=16gO2x g 0.104 g of O2One mole of Ag2O decompose=12 mole of O2 formeda232=12x0.10432x=1.508g%g of Ag2O= 1.5081.6×100=94.25%