The size of a mircorscopic particle is 1 micron and its mass is 6 × 10–13g. If its position may be measured to within 0.1% of its size, the uncertainity in velocity (in cm–1) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10-74π
b
10-54π
c
10-5
d
10-8
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Δx = 0.1% of it's size= 0.1100×10-4(given size of particle = 1 micron = 10-6 m = 10-4 cm)= 10-7 cm (given m = 6 × 10-13 g)Δx .Δv=h4πxh4π×16×10-13×110-7=6.625×10-274π×16×10-20=1.14π×10-7≈10-74π