A small quantity of solution containing of 11Na 24 radionuclide t1/2=15hrs of activity 1.0μCi is injected in to the blood of a person. A sample of the blood of volume 1cm3 taken after 5hour shows an activity of 296 dpm. Determine the total volume of the blood in the body of the person. Assume the radioactive solution mixes uniformly in the blood of the person 1.0Ci=3.7×1010dps(antilog of 0.1≃1.26)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
t=2.303λlog10R0R,λ=0.69315t=2.3030.693/15log10R0296log10R0296=5×0.6932.303×15,R0296=1.26R0=373dpm=37360dps If activity 37360 , volume of blood 1 cm3 . 5951.7 cm3=5.951≈6lts